Antec P120 Crystal White E-ATX Mid Tower Case
Save -36%
You saved 5,351.07
Price inclusive of all taxes
  • Stock: In Stock
  • Model: P120-CRYSTAL-WHITE
ANTEC
Inquire on WhatsApp
Compare this Product
Features:
Antec Performance P120 Crystal White Mid-Tower case is a prime combination of aesthetics and performance. Featuring an industry-leading slide button design, front and side tempered glass panels, aluminum VGA holder and 2 x 360 mm radiator support simultaneously, P120 Crystal White offers the best configuration for your personal computer setup, and it’s ready to give you a mind-blowing user experience.
Classic, but Way Better
Slide It, Swing It
Up to the Top
Unparalleled Scalability
Aluminum VGA Holder
Go Beyond Performance
Supporting up to 7 x 120 mm or 6 x 140 mm fans, also crafted to mount 2 x 360 mm radiators simultaneously.
Specifications:
Model P120-CRYSTAL-WHITE
Color White
Dimensions 476 x 234 x 485 mm (DWH)
Form Factor Mid Tower
Materials Steel
Mainboard Support E-ATX, ATX, M-ATX, ITX
Front Access & Controls Power, Reset, White LED USB3.0 x 2, HD-AUDIO
Side Panel Tempered glass
Expansion & Drive Bays
Expansion Slots 7 ( Horizontal )
3 ( Vertical )
3.5"" /2.5""  2/1
2.5"" 3
Fan
Bottom 3 x 120mm / 3 x 140mm
M/B Side  Up tp 3 x 120mm or 2 x 140mm ( 1 x HDD bracket needs to be removed when installing 3 x 120mm )
Rear 1 x 120mm or 1 x 140mm
Radiator Support
Bottom Up to 360mm ( ≤ 28mm thickness )
Rear Up to 120mm ( Limited Radiator Length ≤ 160 mm )
M/B Side Up to 360mm ( All HDD bracket needs to be removed when installing 360mm )
Clearance
Max GPU Length 450mm
Max CPU Cooler Height 185mm
Max PSU Length 294mm